Ochutnávka ovoce a zeleniny

V rámci předmětu Člověk a jeho svět jsme se začali věnovat podzimu a všemu, co s podzimem souvisí. Zatím jsme si povídali o podzimním počasí a o oblečení, které je na takové období vhodné. K podzimu ale také patří ovoce a zelenina, a proto jsme si ve třídě udělali takovou malou výstavku různých plodů, i těch cizokrajných.  A že se nám toho sešlo! Ze zeleniny to byla paprika, rajče, mrkev, celer, petržel, okurka, brambor, červená řepa, cibule, česnek, hrášek, fazole, pórek a květák.  Za ovoce to bylo  jablko, hruška, broskev, švestka, hroznové víno, pomeranč, grep, mandarinka, limetka, citron, banán, fík, mango, avokádo, rakytník a ořechy.

Ve čtvrtek jsme ze všech donesených plodů vybrali a pojmenovali zeleninu. V pátek jsme si pojmenovali ovoce, a potom nás čekalo to nejzajímavější - ochutnávka! První dvě hodiny jsme normálně učili, ale zbytek vyučování už patřil ovoci a zelenině. Nejprve jsme všichni postupně se zavázanýma očima podle chuti hádali, co nám paní učitelka dala do pusy. Je to ovoce? Je to zelenina? Co je to? Poznávání nám docela šlo. 

Další hodinu jsme pak všichni postupně ochutnali úplně všechno. Něco nám chutnalo, něco méně - třeba cibule, česnek nebo syrový brambor. Někdo jedl poprvé celer, petržel nebo červenou řepu. Těšili jsme se na limetku, fík a mango. Okusili jsme i sladkokyselé plody rakytníku. 

Většinu toho, co paní učitelka ráno před vyučováním nakrájela, jsme snědli. Ale ještě nám ve třídě zůstala nějaká jablíčka, hrušky, mrkev, mandarinky a pomeranče - to, co vydrží do pondělí v jedlém stavu, si nakrájíme ke sváče :-)

Děkuji všem rodičům za skvělou spolupráci, opravdu bylo co ochutnávat!